niedziela, 23 listopada 2014

PChS informatyzuje Urząd Miasta
Elektroniczna skrzynka podawcza i publiczny, dostępny w internecie rejestr umów – dwa postulaty PChS dotyczące funkcjonowania chojnickiego Urzędu Miasta doczekały się realizacji. Jeszcze nigdy Ratusz nie zrealizował dwóch tak ważnych postulatów opozycji w ciągu jednego tygodnia. Postulatów bardzo ważnych, gdyż przybliżających urząd wszystkim mieszkańcom miasta.

Rejestr Umów cywilnoprawnych, którego powołani domagał się PChS jest już dostępny on line. Choć zgodnie z obietnicami poczynionymi jeszcze w trakcie wakacyjnej sesji rady miasta miał być przygotowany na wrzesień, to niestety, burmistrz Arseniusz Finster nie dotrzymał słowa i wydawało się, że będzie problem z realizacją tego postulatu dotyczącego przejrzystości władzy. Ku naszemu zaskoczeniu, po cichutku, bez rozgłosu rejestr umów cywilnoprawnych został udostępniony na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta. W oddzielnych kategoriach zawarte są zestawienia umów zawartych przez poszczególne wydziały i jednostki urzędu miasta.


Drugim postulatem PChS zrealizowanym przez zespół informatyczny ratusza jest udostępnienie Elektronicznej Skrzynki Podawczej systemu ePUAP. Skrzynka ta pozwala na składanie pism z podpisem elektronicznym bez wizyty w Urzędzie. Co więcej generowane jest Urzędowe Potwierdzenie Przyjęcia, równoważne z pieczęcią z biura podawczego. Tu też rozwiązanie zostaje wprowadzone z poślizgiem, gdyż ustawa zobowiązywała do udostępnienia ESP już w sierpniu, lecz jak głosi mądrość ludowa – lepiej późno, niż wcale. Dziwi jedynie, że to czego nie udało się zrobić przez ostatnie kilka lat, było możliwe w ciągu dwóch dni od przesłania dotyczącego tej sprawy wniosku o informację publiczną i w tym samym dniu, kiedy sprawą zajęliśmy się na naszej konferencji prasowej (20.11.2014 por.). Współpraca pomiędzy opozycyjnym Stowarzyszeniem PChS, a Urzędem miasta rozwija się coraz lepiej. Trudno powiedzieć, czy to efekt kampanii wyborczej, czy doszło do mentalnej przemiany w Ratuszu – fakt jest faktem – kolejne nasze postulaty doczekały się realizacji. Panie Burmistrzu – dziękujemy!